Noutăți și evenimente

73515779_2576507945758749_7185679207618314240_n

Pe data de 7 noiembrie 2019 am comemorat părintele spiritual al instituției noastre, Onisifor Ghibu”- profesor român de pedagogie, membru corespondent al Academiei Române și politician, luptător pentru drepturile și unitatea poporului român, unul dintre participanții importanți la realizarea Marii Uniri de la 1918. Elevii, cu mare drag și responsabilitate, au vorbit despre această personalitate remarcantă a poporului nostru: ,,Cine crede ca falsificâd realitatea si aratând anumite stări mai bune, sau mai rele decum sunt de fapt, va putea educa, se inșeala amar. Oricât de păcătoasă ar fi realitatea, ea trebuie demascată, pentru ca elevii să învețe încă de mici a-și face datoria, contribuind la reducerea răului după puterile lor. Astfel școala nu va putea să treacă sub tăcere multele deprinderi rele din popor, multele superstiții păgubitoare, multele opaceli atât de dezastruoase pentru economia națională, multele credințe deșarte atăt de puțin în conglăsuirea cu religia creștina. Școala va trebui să înlăture tot ce în viața poporului nu e propriu adevărului, aratănd, că fiecare om are datoria de a munci pentru biruința adevărului. Munca întru această împlinire a datoriei ne procură și nouă o fericire și servește țn același timp și un principiu mare, prin care există lumea. Și e bine, ca spre acestea copilul să fie educat, înca din primii ani de școală“. Onisifor Ghibu