01.06.2024

Perioada de înmatriculare a copiilor în clasa întâi a început pe data de 1 aprilie. Conform datelor on-line  au fost înregistrate un total de 243 de cereri pentru  înscrierea copiilor în clasa 1.

Numărul de locuri planificate pentru fiecare clasă este următorul:

• Clasa 1 A, fără profil: 34 de elevi
  • Clasa 1 B, cu profil de coregrafie: 34 de elevi
  • Clasa 1 C, cu profil de muzică: 34 de elevi
  • Clasa 1 D, cu profil de artă plastică: 34 de elevi

S-a finalizat prima etapă de înmatriculare Conform Metodologiei de înscriere a copiilor în clasa 1, în prima etapă se înmatriculează copiii din districtul școlar care vor împlini vârsta de 7 ani până la data de 1 septembrie 2024. Astfel, după prima etapă au fost înmatriculați 48 de copii care corespund acestor cerințe

• Clasa 1 A, fără profil: 31 de elevi
  • Clasa 1 B, cu profil de coregrafie: 7 de elevi
  • Clasa 1 C, cu profil de muzică: 6 de elevi
  • Clasa 1 D, cu profil de artă plastică: 4 de elevi

Transferate pentru a doua etapă sunt 169 cereri. A doua etapă începe pe data de 03 iunie.

Locuri disponibile:

Clasa 1 A, fără profil: 3 elevi

Clasa 1 B, cu profil de coregrafie: 27 de elevi

Clasa 1 C, cu profil de muzică: 28 de elevi

Clasa 1 D, cu profil de artă plastică: 30 de elevi

Orarul probelor de aptitudini specifice pentru admiterea în clasele cu profil de arte
Etapa II

Muzica
11 iunie 2024 Cab,312,

etajul III

Ora 09:00 –

Educația plastică

Pentru a desena, copiii trebuie să fie pregătiți cu următoarele materiale:

Creion simplu, radieră, acuarelă, pensulă, pahar pentru apă, foaie de desen

12 iunie 2024 Cab.103, Cab.104

etajul I

Ora 16:00
Coregrafie
13 iunie 2024 Sala de dans,

etajul III

Ora 16.00

Muzical-coral

Criterii de apreciere a aptitudinilor muzicale pentru înscrierea copiilor  în clasa I-âi

1. Interpretarea vocală individuală fluentă și expresivă a unor cântece de diferite tipuri la unison și cu acompaniment.
  2.  Executarea exercițiilor ritmice cu bătăi în palme.
  3.  Asocierea mesajului muzical receptat cu imagini vizuale.
  4. Auzul și memoria muzicală.

Educația plastică

Copiii vor sustine 2 probe:

– Natura statica

– O lucrare la dorinta.

Criterii de apreciere a lucrarilor plastice pentru înscrierea copiilor  în clasa I-âi

1. Capacitatea de a observa obiectele din natură și modul în care acestea sunt plasate în spațiul plastic.
  2. Abilitatea de a crea și de a reproduce intuitiv culorile din natură.
  3. Demonstrarea creativității și originalității în lucrările plastice.

Coregrafia

Criterii de apreciere pentru înscrierea copiilor în clasa I-îi cu profil coregrafie.

1. Criteriul ritmicității: percepția și distingerea ritmului, observarea schimbării de intensitate și frecvența sunetelor, aplauzelor și accentelor.
  2. Criteriul de pregătire tehnică: executarea mișcărilor propuse de profesor în ambele direcții, distingerea părților dreapta și stânga în procesul înterpretării, nivelul de coordonare.
  3. Criteriul de elasticitate: amplitudinea mișcării – execuția Grand Battement la 90 grade înainte, înapoi și lateral cu ambele picioare. Capacitatea de a menține poziții de echilibru.

SUCCES!

Download (DOCX, Unknown)