2d2c031c-a07d-43d3-9a42-8519490998c6

Colaborarea cu Platforma Națională a Tinerilor pentru Participare Activă din data de 13.09.2024 a fost destinată tinerilor/tinerelor în contextul proiectelor eTwinning și Erasmus care aduc beneficii semnificative.

Astfel în cadrul evenimentului directoarea adjunctă, Cernei Kristina, Ambasadoare eTwinning, a oferit tinerilor/tinerelor informații despre oportunitățile disponibile prin eTwinning și Erasmus, inclusiv detalii despre cum se pot înscrie și care sunt pașii necesari pentru a iniția un proiect. Invitata, Andra Crețu, a reușit să intereseze participanții/participantele prin diseminarea din experiența proprie astfel sesiunea avut aplicabilitatea practică. În cadrul acest atelier practic tinerii/tinerele au avut posibilitatea să învețe cum să dezvolte un proiect de succes, să își îmbunătățească abilitățile de lucru în echipă și să înțeleagă aspectele culturale ale colaborării internaționale.

S- a pus accent pe importanța colaborării cu comunitățile internaționale care participă la aceste programe, pentru a crea o comunitate de învățare și schimb de bune practici. Elevii/Elevele au fost încurajați/-te să își promoveze proiectele pe platformele sociale sau pe site-uri dedicate, pentru a atrage atenția asupra inovațiilor și inițiativelor lor.

Astfel de sesiuni  pot deveni un catalizator important pentru implicarea tinerilor/tinerelor în proiecte eTwinning și Erasmus, stimulând astfel colaborarea europeană și spiritul de cetățenie activă.