1

Integrarea conținuturilor de educație media în cadrul disciplinei limba engleză este esențială în contextul educațional actual, având în vedere influența semnificativă a mediului digital asupra tinerilor. În acest scop, profesoarele Cernei Kristina și Brînzan Nicoleta au particiapt la cursurile de formare cu scopul de a sublinia importanța acestei integrări în curriculum național. Cele trei zile au pus accentul pe următoarele conținuturi:

1. Dezvoltarea Abilităților Critice de Gândire;
  2. Analiza surselor de informație;
  3. Interpretarea mesajelor media;
  4. Îmbunătățirea Abilităților de Comunicare;
  5. Comunicarea eficientă;
  6. Exprimarea creativă;
  7. Adaptarea la Realitățile Digitale;
  8. Competențe digitale;
  9. Familiarizarea cu diversitatea mediatică;
  10. Creșterea implicării etc.

În anul de studii 2024-2025, elevii/elevele claselor a X-a vor fi implicați în activități care vor încuraja analizarea și evaluarea critică a surselor de informație, distingerea între fapte și opinii, identificarea prejudecăților sau erorilor logice. Elevii/elevele  vor învața să decodifice și să interpreteze diverse forme de conținut media (text, imagini, videoclipuri), dezvoltându-și gândirea critică. Elevii/elevele vor putea crea propriul conținut media (bloguri, vloguri, postări pe rețelele sociale) folosind limbajul englez, stimulându-le creativitatea și abilitatea de a se exprima.

Într-o lume din ce în ce mai digitalizată, educația media va ajuta elevii/elevele să dezvolte competențe digitale esențiale, inclusiv utilizarea responsabilă a tehnologiilor și a platformelor online. Elevii/elevele vor învața să navigheze în peisajul complex al informațiilor digitale, să recunoască tipurile variate de conținut și să înțeleagă impactul lor. Prin intermediul integrării educației media în predarea limbii engleze, elevii/elevele vor avea acces la o gamă variată de culturi și perspective, esențiale pentru înțelegerea globalizării. Conținutul media este adesea centrat pe problemele contemporane, ceea ce le va oferi elevilor/elevelor ocazia de a discuta subiecte relevante în limba engleză, încurajând angajamentul civic și conștientizarea socială.

Integrând educația media în predarea limbii engleze, vom putea crea un mediu de învățare dinamic și interactiv care nu doar îmbunătățește abilitățile lingvistice ale elevilor/elevelor, ci și le dezvoltă competențele necesare pentru a naviga în complexitatea societății contemporane. Această abordare holistică nu doar că va urmări învățarea unei limbi străine, ci va contribui și la formarea unor cetățeni/cetățene bine informați/te și responsabili/e în era digitală.