41ce0e78-9dcb-4f7a-a91e-abf24bf6bcd6

Pe 26 septembrie, elevii clasei a VII-a „C” au celebrat cu entuziasm Ziua Limbilor Europene în cadrul activității intitulate „Des Langues pour l’Avenir : L’Importance du Plurilinguis”. Această inițiativă a fost o oportunitate specială de a promova diversitatea lingvistică și plurilingvismul, subliniind importanța comunicării interculturale prin cunoașterea limbilor străine.

Activitatea a  fost concepută pentru a sensibiliza elevii asupra existenței și valorii limbilor vorbite în Europa, evidențiind bogăția culturală a continentului nostru. Elevii au explorat diverse limbi europene, învățând expresii uzuale și informații interesante despre fiecare limbă, ceea ce le-a permis să descopere nu doar noi modalități de comunicare, ci și semnificația acestor limbi în contextul globalizării.

Pe lângă explorarea limbilor europene, activitatea a inclus și discuții despre impactul pe care plurilingvismul îl are în viața cotidiană și în carierele viitoare ale elevilor. Aceștia au avut ocazia să înțeleagă cum cunoașterea mai multor limbi străine le poate deschide uși în domenii variate, de la afaceri și turism până la artă și știință. De asemenea, elevii au realizat că diversitatea lingvistică nu este doar un avantaj personal, ci și o resursă esențială pentru promovarea înțelegerii și cooperării între națiuni. Această activitate le-a insuflat nu doar cunoștințe, ci și o apreciere profundă pentru bogăția culturală a Europei, motivându-i să devină ambasadori ai comunicării interculturale.

Această zi a încurajat elevii să reflecteze asupra propriilor identități culturale și lingvistice, subliniind că fiecare limbă reprezintă o fereastră către o cultură distinctă. Prin jocuri și activități interactive, elevii au dezvoltat abilități de comunicare și colaborare, învățând să aprecieze diversitatea și bogăția culturală a Europei.

În final, activitatea „Des Langues pour l’Avenir” a fost un real succes, lăsând elevii cu cunoștințe noi și motivația de a continua să învețe limbi străine, contribuind astfel la o lume mai unită și mai înțelegătoare.

Text: Vlasiuc Elena