dc6556f4-857e-4394-972f-aeefa1017c80

Astăzi, nouă octombrie, 2024, elevii din clasele a X-a „B” și a XII-a „A” au avut onoarea de a-l primi pe Bob Eckhart, profesor din Ohio, SUA, într-o lecție captivantă despre couch surfing, dezvoltarea personală și studiile în Statele Unite. Activitatea a avut loc în cadrul programului de schimb cultural și a adus laolaltă tineri dornici să învețe și să exploreze noi perspective.

Dl. Eckhart a început prezentarea sa prin a explica conceptul de couch surfing, o practică populară printre tinerii călători care aleg să locuiască temporar în casele altora, fără plată, în schimbul unor experiențe locale autentice. El a subliniat beneficiile acestei forme de călătorie, precum economisirea fondurilor, crearea de conexiuni între oameni din culturi diferite și îmbogățirea personală prin experiențe directe. Profesorul a continuat discuția vorbind despre modul în care couch surfingul contribuie la dezvoltarea personală. Acesta oferă nu doar ocazia de a călători, ci și de a învăța abilități de comunicare, adaptabilitate și empatie. Dl. Eckhart a povestit despre diversele sale experiențe, împărtășind lecții valoroase pe care le-a învățat din interacțiunile cu gazdele sale și cu alți călători.

Partea a doua a lecției a fost dedicată prezentării sistemului educațional american. Dl. Eckhart a explicat diferențele esențiale între învățământul din SUA și cel din Republica Moldova, subliniind importanța implicării active a elevilor în procesul de învățare. De asemenea, a discutat despre oportunitățile de studiu în universități americane, oferind detalii despre burse și programe de schimb.

Evenimentul de astăzi a fost nu doar informativ, ci și inspirațional pentru toți participanții. Îmbinând experiențele de călătorie cu educația formală, Bob Eckhart a reușit să transmită un mesaj puternic despre valoarea deschiderii către noi culturi și despre impactul pozitiv al călătoriilor asupra dezvoltării personale. Elevii din a X-a „B”, ghidați de profesoara de limbă engelză – Cernei Kristina, și XII-a „A”, ghidați de profesoara de limbă engelză – Sîrbu Daniela,  au fost încurajați să exploreze, să călătorească și să învețe din diverse surse, având în vedere că fiecare experiență poate contribui la formarea lor ca indivizi.