Noutăți și evenimente

perev 2

La data de 21.03.2024, s-a desfășurat întâlnirea cu scriitoarea Dna  Maria Pilchin, evenimentul fiind organizat sub forma unui dialog în baza cărții “Doggy”. Evenimentul a fost organizat cu prilejul aniversarii de  45 de ani a bibliotecii municipale “Vissarion Belinski”, cu care liceul nostru, IPLT “Onisifor Ghibu”, are un parteneriat prodigios de mai mulți ani. De asemenea, au fost prezenți reprezentați ai altor biblioteci municipale – “B. P. Hașdeu” ș.a.

La activitate au participat elevii clasei a 7B

împreună cu profesoara de limba și literatura română dna Alexandra Perev și diriginta clasei dna Elena Guțu, cu implicarea profesorilor de educație muzicală Dnei Tiron Aliona și Dlui Tiron Sergiu.

Elevii au fost foarte activi și au avut o prestație reușită, bunăoară au făcut schimb de opinii despre cartea citită, au recitat poezii în limba romana și engleză, au cântat, au pus întrebări scriitoarei și s-au ales cu cele mai bine sfaturi ale Mariei Pilchin.