Noutăți și evenimente

matemaniada_social

MATEMANIADA 2024  – concursul care te inspiră!

Matemaniada este un concurs matematic organizat pentru elevii din învățământul primar și gimnazial, având drept scop principal promovarea interesului și a abilităților în matematică. Acest concurs oferă elevilor oportunitatea de a-și testa cunoștințele și abilitățile în rezolvarea problemelor matematice într-un mediu competitiv și stimulativ.

Prin intermediul Matemaniadei, elevii sunt provocați să rezolve probleme matematice diverse, care acoperă o gamă largă de concepte și teme, cum ar fi algebra, geometria, combinatorica și aritmetica. Concursul își propune să încurajeze gândirea creativă, rezolvarea de probleme și abilitățile de comunicare matematică.

Matemaniada este un concurs internațional oferind astfel elevilor posibilitatea de a se întrece cu colegii lor din alte școli . Acest lucru contribuie la creșterea motivației și a dorinței de performanță în matematică.

În plus, participarea la Matemaniada poate fi o experiență educativă și socială valoroasă, deoarece elevii au ocazia să lucreze în echipă, să își împărtășească cunoștințele și strategiile și să își dezvolte abilități de colaborare și de lucru în echipă.

Ne simțim onorați că am avut șansa de a le arăta copiilor o altă latură a matematicii.

Felicitări pentru elevii clasei a 6-a ghidați de profesoara Vrabie Elena pentru rezultate frumoase!

Download (PDF, Unknown)

Download (PDF, Unknown)

Download (PDF, Unknown)

Download (PDF, Unknown)

Download (PDF, Unknown)

Download (PDF, Unknown)

Download (PDF, Unknown)

Download (PDF, Unknown)

Download (PDF, Unknown)

 

Text de Elena Vrabie