Noutăți și evenimente

download

Adio, drag Abecedar!

,,…Vezi, încetul cu încetul

Am învățat tot Alfabetul…”

A sosit ziua când elevii clasei 1-âi și-au luat rămas bun de la prima carte ,,ABECEDARUL”  care i-a învățat a citi cele mai frumoase și scumpe cuvinte.

Serbarea Abecedarului  este un eveniment important pentru elevii clasei 1-âi. Acest eveniment deosebit încununează o etapă importantă din viața lor, aceea de învățare a citirii, scrierii și socotirii.

Este rezultatul muncii copiilor, a învățătorului și al părinților. Satisfacțiile sunt deosebite atunci când și rezultatele sunt pe măsura muncii.

Elevii clasei 1-âi ,,A” , învățătoare , Gamarța Marina au petrecut  serbarea

,,Adio , drag Abecedar!”  cu multe emoții și voie bună. Cu imaginație și fantezie caracteristice copilăriei, astăzi elevii au dat dovadă de multă expresivitate în recitarea poeziilor literare, au cântat cântece dedicate învățăturii, au declamat glume școlărești, toate fiind consacrate Abecedarului.

Fiecare dintre copii a venit cu un gând deosebit pentru primul an de școală încheiat. Acum elevii pot să citească și pot să scrie, așteptând alte provocări în anii care vor urma.

 

Text de Gamarța Marina