viber_image_2024-09-06_21-50-59-778.jpg3

Pe data de 8 septembrie sărbătorim Ziua Mondială a literaturii.

Fie vorba despre romane, povestiri sau piese de teatru, lectura acestora poate deveni o cale spre fericire.

Literatura ne transportă în lumi fantastice, ne ajută să percepem noi dimensiuni ale lumii și ne transmite valori morale, culturale și estetice.

Profesoara de limbă și literatură română Lungu-Jalbă Elena, știe exact unde poate prezenta elevilor din clasa a VI-a manualul de Educație pentru media. Alege perfect spațiul unde pot interacționa, descoperi și unde pot explora necunoscutul – alege biblioteca IPLT „Onisifor Ghibu”.

Deja de câțiva ani, dumneaei promovează consumul conștient de informații și importanța unei culturi media care să corespundă cerințelor și provocărilor secolului XXI. Explică clar discipolilor săi conținuturile care vor fi predate, cum să se comporte în mediul online, ce înseamnă să gândești critic și cum să devii un creator de media responsabil.

Observăm curiozitatea și entuziasmul elevilor pentru acest obiect.

Le urăm succes, spor la lectură de calitate și proiecte creative!

Sîrghii Olga