sp4

Dificultatea tinerilor/tinerelor de a-și alege o carieră pe care să o urmeze în viitor reprezintă una dintre marile dileme ale societății. Informarea și consilierea elevilor/elevelor, familiarizarea acestora cu cerințele pieței muncii, identificarea oportunităților pentru carieră, dar și prezentarea ofertei instituției noastre, au constituit obiectivele Evenimentului organizat de IP Școala Profesională nr.2, din Chișinău astăzi, 08.04.2024, cu elevii și elevele din clasele a IX-a  care au fost informați despre avantajele continuării studiilor în Școala Profesională nr.2.

Activitatea de orientare în carieră a fost organizată în cadrul Proiectului ,,Caravana Profesiilor” lansat de către Ministerul Educației și Cercetării al RM în comun cu Camera de Comerț și Industrie a RM.